I. ANKARA TASARIM GÜNLERİ

03 HAZİRAN 2007

Ankara Tasarım Günleri, 3 Haziran 2007’ye, hem başlık anlamında hem de içerik anlamında Ankara’da bu kapsamda yapılan ilk organizasyon olması bakımından tarihi bir not düştü.Başlangıç noktasında ilk tasarladığımız, içeriğin hangi başlık altında doldurulacağı noktası idi. “Tasarım” kavramını en üst başlık olarak seçmek etkinlik no:01 için epey genişletilmiş bir başlık olarak uygun görülmüştü.

Tasarımın, alt disiplinler anlamında herhangi bir sınırlama getirmeden, en geniş hali ile bu ilk adımda yerini almasını istedik. Ne var ki tüm konulara eğilmek (teknik olarak) çok olanaklı değildi. Konu başlıklarını eleme noktasında, özellikle çok ön planda olmayan ama kendi içinde çok önemli iç disiplinleri olan konu başlıklarını seçmek istedik. Bu konuda bize yol gösteren Grafik Tasarım Dergisi sayfalarına yeniden sonsuz teşekkürler.

“Yönlendirme ve Bilgilendirme Tasarımı”, “Ambalaj Tasarımı”, “Dijital Sanatlar”, “Tipografi” ana konu başlıklarımızı oluşturdu. Tasarımcılar yalnızca müşterilerine iş üreten kişiler değildir. Aynı zamanda toplumsal yaşam içerisinde hayatı kolaylaştıracak, daha anlaşılır ifade biçimleri geliştirecek kişilerdir de. Yaptıkları çalışmalarla toplumsal bilinç noktasında sıçramalara yol açabilirler. Bu ve buna benzer düşüncelerden hareketle de “Toplumsal Bellek ve Kent Kültürü içerisinde Tasarımın uygulanma noktaları”, “Sanat Eğitimi ve Tasarım”, “Sektörün Sorunları” konuları bu kapsamda Ankara Tasarım Günleri’nin bu ilk etkinliğinde yerlerini aldılar. Sözü geçen konularda bir tarama yaptığımızda öne çıkan isimler ile görüşmelerimizin sonucunda, konuların başlık ve içerik belirlenmeleri tamamen konuşmacıların kendilerine bırakıldı.

İlk olmasının ve yukarıda da belirttiğimiz gibi sıcak bir Pazar günü katılım konusunda bir öngörümüzün olamayışı nedeniyle, tam bir gün dürecek olan bu etkinliği mümkün oldukça rahat bir ortamda geçirmek istedik. Tasarımcılar birbirleriyle, sponsorlarımız tasarımcılar ile ilişkilensin istedik. Dinleme, anlama ve katılımın yanı sıra, eğlenerek de Ankara’nın bu ilk büyük buluşmasını gerçekleştirdik. Etkinliğimizin ilk bölümüne dair Grafik Tasarım Dergisi Yazarı-Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Grafik Bölümü Arş. Gör. Tuğcan Güler’in yapmış olduğu “Kentsel Doku İçerisinde Yönlendirme Ve Bilgilendirme Tasarımları” adlı sunumu, bir kez daha biz tasarımcıların dikkatini farklı iç disiplinleri olan ve ülkemizde çokça bilinmeyen bir alana çekti.

Grafik Tasarım Dergisi Yayın Yönetmeni-GMK Üyesi-Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Grafik Bölümü Öğr. Gör. Ömer Durmaz ise, “Ambalaj Tasarımına Farklı Yaklaşımlar” konusunda oldukça bilgilendirici, örnekleri ve sunum tekniği ile iyi hazırlanılmış bir çalışmayı bizlerle paylaştı.

İlk konuşmaların ardından öğle saatlerinde bahçede düzenlenen brunch ile birbirleri ile sohbet etme fırsatı bulan katılımcılar, güzel bir havada Ankara’nın tadını çıkarmaya başladılar. SEYYARE Müzisyenleri Bu Dünyanın Müziklerinden sunduğu örneklerle sonuna değin açık görsel algılarımızın yanı sıra, işitsel algılarımıza da seslendi. Etkinliğimizin ikinci bölümü Yüce Bilgi Akademisi-Digital Art Academy’den Abdullah Zengin’in “Dijital Sanatlar” konusunda yaptığı sunumla başladı. Prof. Dr. Ahmet Sipahioğlu ise, bizleri Türkiye’de yeni yeni farkına varılan bir alanda bilgilendirdi. “Kent Kültürü ve Tasarım Süreçleri” üst başlığında, toplumsal bellek, sanal müzecilik, gibi kavramları irdeleyen bir sunum gerçekleştirdi. İkinci bölümün son konuşmasını Başkent Üniversitesi GSTMF-GST Bölümü Öğr. Gör. Rekmay Ajans Başkanı ve GMK Üyesi Murat Dorkip yaptı. Uzun yıllardır hem akademik hem sektörel sorunlarla iç içe yaşayan Murat Dorkip, “Sektörün Sorunları” üst başlığında, grafik tasarımın en önemli konularından biri olan “fark yaratma” hakkında bilgilendirici ve zihinleri açıcı bir konuşma yaptı. Ardından, kısa bir ara verilerek üçüncü bölüme geçildi.

Üçüncü ve son bölümümüz, Hacettepe Üniversitesi GSF Grafik Bölümü Öğr. Üyesi Ankara Ekslibris Derneği Başkanı / Hacettepe Sanat Müzesi Müdürü Prof. Hasip Pektaş’ın “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu Afiş Sergisi ve Gerekçeleri üzerine görsel anlatımlı sunumu ile başladı. Bu sunumla da grafik tasarımcının sosyal sorumluluk alanında da tasarımı nasıl kullanabileceğine dair örnekler gördük.

Ardından uzun yıllar Tipografi konusunda Türkiye’deki birçok yayın, seminer, panellere imza atmış Hacettepe Üniversitesi GSF Grafik Bölümü Öğr. Üyesi / Dekan Yardımcısı Doç. Namık Kemal Sarıkavak “Tipografi” konusunda yaptığı sunumla grafik tasarımın en önemli yapıtaşlarından birine dikkatleri bir kez daha çekti.

Yıllardır Türkiye’yi karış karış dolaşarak verdiği seminerlerle ve özellikle Masaüstü Yayıncılık alanında yaptığı çalışmalarla da günümüz teknolojilere ışık tutan, Digital Arts Dergisi Yayın Yönetmeni ve GMK Üyesi Ceyhun Akgün’ün ise, “Günümüzün gelişen basım yayım teknolojileri ve çalışanlardan beklentileri” üzerine gerçekleştirdiği sunum ilgi ile izlendi. Etkinliğimizin son bölümünün son konuşmalarını yapmak üzere yerlerini alan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Hülya İz Bölükoğlu ve Doç. Nur Gökbulut yıllardır tasarımcıların Internet forumlarında tartıştıkları, “sanat ve tasarım” konusunda birer sunum gerçekleştirdiler.