IV. ANKARA TASARIM GÜNLERİ

2010

21 – 22 – 23 MAYIS 2010

Söyleşiler, sergiler, video art gösterimleri, çeşitli workshoplar, enstalasyon çalışmaları ve firma tanıtım standları ile birlikte, 3 gün yoğun bir biçimde Ankara’yı bir tasarım merkezi haline dönüştüren Ankara Tasarım Günleri 21-22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde Cer Modern’de gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde, tasarım etkinlikleri konusunda Ankara’yı da bir ağırlık merkezi haline getirmeyi başaran Ankara Tasarım Günleri’nin bu yıl ki konu başlığını “Tasarımda İnovasyon” olarak belirlemiştir. ATG’2010, yasadığımız çağın temel sorunlarına ayna tutarak, tasarımın katabileceği “artı değerin farkındalığından” hareketle, yaklaşımını “Çevre, Yenilenebilir-Sürdürülebilir Enerji Kaynakları, Geri Dönüşüm ve Sosyal Kampanyalar” gibi alt başlıklarla 4. Ankara Tasarım Günleri’nin içerik alt yapısını oluşturmuştur.

Bu bağlamda bu yıl etkinliklerimizde; 15 Söyleşi, 18 Sergi, 5 workshop, 4 gösteri yer almıştır. 21 Mayıs 2010 Cuma günü saat 18.30 da başlayan ATG 2010 Açılış Partisi Sergilerin gezilmesi ile başlanmıştır. Daha sonra saat 19.30 da açık havada düzenlenen dans gösterisi ile devam eden etkinliğimiz hafif yağışa rağmen, dans gösterisi gerçekleştirilmiştir. Ankara Tasarım Günleri Projesinin mimarı ve 4 yıldır ATG’nin yönetmenliğini yapan Hakan Dağ’ın açılış konuşmasının ardından 4. Ankara Tasarım Günleri Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Şansal Erdinç’in hoş geldiniz konuşması ile eğlence devam etmiştir. Havanın iyice kararması ile Ersinhan Ersin tarafından hazırlanan “11:11′ Live Visual Performance” 3 boyutlu video enstalasyon çalışması büyük ilgi toplamıştır.

22 Mayıs 2010 Cumartesi etkinliklerimiz saat 10.30 da başlamıştır. Söyleşilerimizin ağırlıkta olduğu 2. Gün etkinliklerimizde ilk olarak Doç Dr. Gülay Hasdoğan ve Yrd. Doç. Dr. Serkan Güneş birlikte “Ulusal Tasarım Politikamız” üzerine bir sunum gerçekleştirmişlerdir. Ardından Dr. Hakan Gürsu tasarladığı ve dünya çapında birçok ödülü layık görülen “çevreci ve inovatif ürün tasarımları” çalışmalarını paylaşmış ve tasarımın ve tasarımcının sorunları üzerine değerlendirmelerde bulunmuştur.

ETMK Başkanı Berna Dalaman, Türk tasarımının geldiği nokta, tasarımda farklılaşma ve ETMK olarak yapılan çalışmalar üzerinde durmuştur. Öğle arasının ardından söyleşilerimiz Ankara Patent Bürosu Genel Müdürü Kaan Dericioğlu’nun “tasarımda patent, fikri haklar ve inovasyon” konusunda yaptığı sunum ile başlamıştır. Ankara’da ilk defa bir etkinliğe katılan Alamet-i Farika Reklam Ajansı Kurucu Ortağı ve Kreatif Yönetmeni Uğurcan Ataoğlu, Burçin Tortop ve Kaan Ertüz ile birlikte “tasarım ve reklam” üzerine yoğun bir sunum gerçekleştirmişlerdir.

Bülent Fidan RYD Başkanı, Safari Marka İletişimi Ajansı Yaratıcı Grup Başkanı “Tasarım Kimliğimizin oluşması” konusunda yaptığı sunum, Cemil Cahit Yavuz’un hazırladığı “leke oyunları” üzerine yaptığı gösterim ve söyleşi ile devam etti. Mehmet Ulusel ve Harun Antakyalı’nın gerçekleştirdiği söyleşi ise, “tasarım ve sanat eğitimi ve eğitimin getirdikleri” üzerine yoğunlaştı.

Baran Baran “reklam animasyonları” konusunda, Örgüt Çaylı “reklam ve tasarım alanında yaratıcı çalışmaların arka planları” konusunda ve son olarak Özgür Gülbir ise “bir reklam filminin anatomisi” üzerine yaptıkları söyleşilerle 2. gün programı sona erdi.

ATG 3.gün etkinliklerimiz, 23 Mayıs Pazar günü saat 10.00 da eş zamanlı olarak başlamıştır. Ali Herischi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “Fotoğraf Atölyesi”, Yusuf Gençer’in koordinatörlüğünde “İllüstrasyon Atölyesi”, Harun Antakyalı koordinatörlüğünde “Engel mi? O da Ne?” başlıklı Zihinsel Engellilerle gerçekleştirilen “Resim Atölyesi” çalışmaları ile başladı.

Cer Modern Konferans Salonunda ise Baran Baran tarafından “Reklam Filmleri Animasyonu” ve Örgüt Çaylı tarafından ise “Reklam ve Yaratıcı Tasarımlar” konularında gerçekleştirdikleri atölye çalışmaları ile son bulmuştur.