V. INTERNATIONAL ANKARA DESIGN WEEK

TASARIM FARK YARATIR…

Bu yıl 5.si düzenlenen Ankara Tasarım Haftası / Ankara Design Week (ADW) 11-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Çankaya Belediye Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tunus Yerleşkesinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. ADW, her yıl olduğu gibi bu yılda Sergiler, Çalıştaylar, Söyleşiler ile Ankara’yı 10 günlük bir tasarım maratonu içerisine soktu. ADW, bu yıl diğer yıllardan farklı olarak hem 10 günlük bir süre, hem de iki hafta sonuna yayınlan etkinliklerle “tasarım” ilgisini yoğun bir şekilde tutmaya çalıştı.

DOĞA Koleji’nin Ana Sponsorluğunda gerçekleşen Ankara Design Week, tasarımı üst başlık olarak kurgulayarak farklı disiplinleri bir araya getirmeyi amaçlıyor. ADW, yaşadığımız çağın temel sorunlarına ayna tutmakta, bunlara tasarımın katabileceği artı değerin farkındalığından hareketle 2011 konseptini “Tasarımda iç içelik” olarak belirledi.

Reklam Yaratıcıları Derneği tarafından Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen etkinlik, Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki açılışın ardından başladı. Açılışta, Doğa Koleji yetkilileri ve öğrencileri ile Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Eser Atak, ADW Proje Koordinatörü Hakan Dağ, Gazi Üniversitesi GSF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Şansal Erdinç birer konuşma yaptı.

ADW 2011 etkinliklerine özel konuk olarak davet edilen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinin de desteklediği etkinliğe ilk kez ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak, “Tasarım insanın yaratıcı gücünün somut bir şekilde ele avuca geldiği özel anlardan birisi. İlk insanın taş yontmasından bu yana gelinen aşama çok şaşırtıcı. O yüzden farklı hayal gücünü yansıtan eserleri yapan tüm tasarımcı arkadaşları kutluyorum” diye konuştu.

12 Kasım Cumartesi günü Gazi Üniversitesi GSF binasında eş zamanlı olarak, Ecehan Toprak “Baskı Çalıştayı”, Bengi Gençer ve Yusuf Gençer “İllüstrasyon Çalıştayı”, RED BULL “Yaratıcı Kutular Çalıştayı” ile devam etti.

13 Kasım Pazar günü Çağdaş Sanatlar Merkezi Konferans Salonu’nda başlayan ADW Söyleşilerinin birinci bölümü, Yrd. Doç. Şansal Erdinç (Gazi Üniversitesi GSF Dekan Yardımcısı) “Görsel İletişim” üzerine yaptığı söyleşi ile başladı.

Ardından bu yıl özel konuğumuz olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi GSF Dekanı Prof. Dr. Atilla Yücel “Kent ve Tasarım Kültürü üzerine” yaptığı söyleşi ile devam etti.

Kazım Dirik (Cargo Tanıtım) “Reklam ve Tasarım ilişkisi” ni anlattığı sunumun ardından Murat Dorkip (Rekmay) “Bir Proje, Bir Hikâye –SOLOTÜRK-“ çalışmasını sundu.

11-20 Kasım tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi D ve E Galerilerinde devam eden ADW 2011 sergilerine, Doğa Koleji, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarım Fakültesi, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Çankaya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Design Turkey 2010 Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Çiğdem Demir, Ket Kolektif, Banu İnanç Uyan Dur, Baggage Desıgn By Ayberk Yağız & Çiğdem Demir katıldı.

19 Kasım Cumartesi günü Gazi Üniversitesi GSF binasında gerçekleştirilen ikinci hafta Çalıştayları gayet renkli görüntülere sahne oldu. Doğa Koleji hem öğrencileri ile hem de zihinsel engelli öğrencilerle “Doğal Ürünler ile Kostüm Tasarımları” atölyesi gerçekleştirdi. Aynı zamanda başlayan Çalıştaylara ilgi yoğundu. Gürkan Mıhçı “İşitsel Farkındalık” üzerine 2 farklı çalıştay gerçekleştirdi. İlkinde Doğa Koleji öğrencileri ile mekân içerisinde ki sesler üzerine yapılan çalışma daha sonra üniversite öğrencileri ile bir gezi güzergâhı belirlenerek çevremizde ki seslerin farkındalığı üzerine bir çalışma gerçekleştirildi. Doç. Dr. Çiğdem Demir’in gerçekleştirdiği “Karakter Tasarımı” çalıştayı ve Yrd. Doç. Dr. Serkan Güneş ve Yrd. Doç. Şansal Erdinç’in birlikte düzenledikleri “Ürün Çalıştayı” “Tüketerek sınıf atlamak mümkün müdür? Sıradan bir ürün statü sembolü olabilir mi? Gösterişe hizmet eden bir ürün sıradanlaşabilir mi?” sorularına cevaplar arandı.

20 Kasım Pazar günü ADW 2011 söyleşi ve panel ile sona erdi. Bülent Fidan (The BrandAge ve Grafik Tasarım Dergisi Genel Yayın Yönetmeni) “Türkiye’den bir dünya tasarımı çıkar mı?” Türk Tasarım Kimliği ve tasarımın markalaşması sorunlarını anlattığı söyleşi ile başlayan Pazar günü Hatice Gökçe’nin “Bir tasarım disiplini Moda” konusunda yaptığı söyleşi ve üretimlerini sergiledi.

ADW 2011 etkinlikleri, bu yılın konsepti “tasarımın iç içeliği” baz alarak düzenlediği panelde, Türkiye’de ilk defa 3 kurumun başkanları bir araya getirdi. GMK (Grafikerler Meslek Kuruluşu) Başkanı Yeşim Demir, ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) Başkanı Berna Sezen Dalaman ve İç Mimarlar Odası Başkanı Levent Tümer, ADW Proje Koordinatörü Hakan Dağ’ın moderatörlüğünde bir araya gelerek, tasarım disiplinleri arasındaki ilişkiyi ve mesleki yapılanmaların durumlarını tartıştılar. Alınan kararlar gereği işbirliklerinin devamı konusunda 3 kurumun temsilcileri hemfikir olduklarını belirtti. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği son günkü etkinlikler sertifika töreni ve 6.Ankara Tasarım Haftası’nda yeniden buluşma dilekleri ile sona erdi.