VI. INTERNATIONAL ANKARA DESIGN WEEK

GELECEK İÇİN TASARIM
DESIGN FOR THE FUTURE

Ankara Tasarım Günleri / Haftası (ADW) etkinliklerinin 6. buluşmasının konu başlığı “Gelecek için Tasarım” olarak belirlenmiştir.

21. Yüzyıla girmemize rağmen hala insanoğlu 20. Yüzyılda ki alışkanlıkları, birikimleri, değer yargıları ile yaşamını belirleme ve yeniden düzenleme ve bunları hayata geçirme olgusu ile davranmaktadır.

Eski yüzyıldan neler kaldı, yeni yüzyılda neler beklenmekte?
Gelecekte bizleri neler sunuyor?
Tasarım, gelişen teknolojik ilerlemeler ışığında nasıl evrimleşmekte?
20. Yüzyılda keşfedilen ve yaşamlarımızı kolaylaştıran tüm araçlar günümüzde yalnızca tasarım fonksiyonları ile mi farklılaştı?
Geleceğe hazır mıyız?

Bu ve buna benzer sorular soracak ve cevaplar bulmaya çalışacağız.

Ankara Tasarım Günleri / Haftası (ADW) etkinlikleri 2007 yılından bu yana sürekli yinelediği “Bu yüzyıl tasarım yüzyılı olacak. Tasarım farklılık yaratır. Keşifler çağı bir biçimiyle kapandı. Artık farklılaşma çağındayız. Teknolojiden sanayiye, sanayiden hizmet sektörüne sizi farklılaştıracak temel unsur bu dönem de bu sihirli kelime de yatmaktadır” manifestosunda, dünyanın yeniden kurgulandığı bu dönemde “tasarıma” yüklenen misyonun altını bir kez daha çizmektedir.

VI. INTERNATIONAL ANKARA DESIGN WEEK

01 Aralık 2012 Cumartesi günü Bilkent Üniversitesi GSTMF Sergi Salonu’nda Saat: 18.00’de yapılan “ADW 2012 Açılış Kokteyli” ile başladı.

Açılışa Ankara Design Week Genel Koordinatörü Hakan Dağ, Yakın Doğu Üniversitesi GSTMF Yard. Doç.Dr. Erdoğan Ergün, Başkent Üniversitesi GSTMF Yard. Doç. Dr. İnanç İlisulu, Bilkent Üniversitesi GSTMF Öğrt. Gör. Ekin Kılıç, Bilkent Üniversitesi GSTMF Grafik Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr.Dilek Mutlu Kaya, Yakın Dogu Üniversitesi GSTMF Grafik Bölüm Başkanı Dr. Gökhan Okur, Ankara Çankaya Doğa Koleji Lise Müdürü Necati Satılmış, Müdr.Yrd. Alfer Baş ve Görsel sanatlar öğretmenleri Esra Kanat, Gülşen Kötek, Ankara Çankaya Doğa Lisesi Öğrenci Meclisi, Halkla İlişkiler Ekibi ve pek çok üniversite öğrencisi ve sanat sever katıldı.

 

2 Aralık 2012 – 2. Gün

2. günde yapılan workshop ve sunumlar Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşti.  Bilkent Üniversitesi GSTMF Öğretim görevlisi Ekin KILIÇ ,  Onur KARLIDAĞ , Yrd. Doç. Dr Barış ATİKER ,Tasarım Direktörü  Banu ÖNAL ,Bilkent Üniversitesi GSTMF Öğretim Görevlisi Çağatay ALPAY, “Gelecek için Tasarım” hakkında söyleşi gerçekleştirdiler.

 

3 Aralık 2012 – 3. Gün

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde  söyleşiye katılan; Dünyaca ünlü Endüstriyel Tasarımcı Hakan GÜRSU moderatörlüğünde ünlü tasarımcılar Ece YALIM , Çağlar ŞAHİN , Barış YAZICI , Ali Sinan ÖZTÜRK; Endüstriyel Tasarımın dünü , bugünü ve yarını hakkında söyleşi yaptılar. Katılımcılara Ankara Design Week Genel Koordinatörü Hakan DAĞ tarafından sertifikaları takdim edildi. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Atölyesinde Yakın Doğu Üniversitesi’nden Öğretim görevlisi Dr. Gökhan OKUR sinemafotografi atölyesi hakkında bilgiler verdi. Katılımcılar sertifikalarını Ankara Design Week Genel Koordinatörü Hakan DAĞ’ dan aldılar.

 

 

 

 

4 Aralık 2012 – 4. Gün;

4. gün yapılan sunum Başkent Üniversitesinde gerçekleşti. Ankara Design Week Genel Koordinatörü Hakan DAĞ ‘ın gerçekleştirdiği sunum sonrasında “Her Yerde Müzik” Projesi kapsamında Ankara Çankaya Doğa Koleji 10. Sınıf öğrencisi İdil DİDARHAN’ ın müzik dinletisi katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

 

5 Aralık 2012 – 5. Gün;

5. gün Ankara Design Week, Ankara Çankaya Doğa Koleji’nde Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ekin KILIÇ’ın Workshop ile devam etti. Ankara Çankaya Doğa Lisesi Öğrenci Meclisi ve Ortaokul öğrencilerimiz ”Heryerde Müzik” projesi kapsamında 10. Sınıf öğrencimiz Nihan ELVERDİ’ nin ezgileri eşliğinde harflerin renklerle buluşmasına tanık oldular.

6 Aralık 2012 – 6. Gün;

6. gün Ankara Design Week, ADW Genel Koordinatörü Hakan DAĞ ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi GSF Yrd. Doç. Dr. Elif Songür DAĞ’ın “Distopik Gelecekte Karakter Ögeleri” söyleşisiyle devam etti.

7 Aralık 2012 – 7. Gün;

7. gün Atölye çalışmaları, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi GSF Yrd. Doç. Dr. Elif Songür DAĞ’ın “Distopik Gelecekte Karakter Ögeleri”  atölyesiyle başladı. Ünlü Grafik Tasarımcı, Çizer Cemil Cahit YAVUZ’un Workshop’u ile devam etti. Katılımcılar günün yorgunluğunu Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Konseriyle attılar.

8 Aralık 2012 – 8. Gün;

8. gün Bilkent Üniversitesi GSTMF’ de, Grafik Tasarım Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent FİDAN’ın “Fikir Nerede” söyleşisiyle başladı. Ardından, Moda tasarımcısı Hatice GÖKÇE, ARGANDE konulu söyleşisini gerçekleştirdi. “Gelecek İçin Tasarım”  Konulu Panelde, ETMK Başkanı Ayberk YAĞIZ, TMMOB İç Mimarlar Odası Başkanı Levent TÜMER, GMK Başkanı Umut SÜDÜAK ve RYD Genel Sekreteri Doç. Dr. Uğur BATU konuşmacı olarak yer aldı. Ankara Design Week “James Cook Pub”da düzenlenen Partiyle Ankara’da Tasarım severlere veda etti.

“Gelecek için Tasarım”
Doğa Koleji ana sponsorluğunda başlayan Ankara Tasarım Günleri (ADW) etkinliklerinin 6. buluşmasının konu başlığı “Gelecek için Tasarım” olarak belirlendi. Ankara Tasarım Günleri (ADW) etkinlikleri 2007 yılından bu yana sürekli yinelediği “Bu yüzyıl tasarım yüzyılı olacak. Tasarım farklılık yaratır. Keşifler çağı bir biçimiyle kapandı. Artık farklılaşma çağındayız. Teknolojiden sanayiye, sanayiden hizmet sektörüne sizi farklılaştıracak temel unsur bu dönem de bu sihirli kelime de yatmaktadır” manifestosunda, dünyanın yeniden kurgulandığı bu dönemde “tasarıma” yüklenen misyonun altını bir kez daha çizdi.

Kuzey Kıbrıs’tan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi de hem etkinliklere destek verdi hem de katılımcı üniversite olarak tasarım günlerinde yerini aldı. Etkinlikler kurumsal olarak başta RYD (Reklam Yaratıcıları Derneği) ve GMK (Grafikerler Meslek Kuruluşu), ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu), TMOBB İç Mimarlar Odası tarafından da desteklendi.

6. Uluslararası Ankara Tasarım Haftası etkinliklerinde; yurtiçi ve yurtdışından 29 söyleşi, atölye çalışmaları, sergi, sunum ve panelist olarak, 4 Ankara, 1 Kıbrıs’tan olmak üzere 5 Üniversite sergisi ve ayrıca “Design Turkey” ödülleri sergisi, Doğa Koleji öğrencileri çalışmalarının yer aldığı “Doğa Koleji Karma Sergisi” yer aldı.