adw hakkında

Bu yüzyıl “tasarım” yüzyılı olacak. Tasarım farklılık yaratır. Keşifler çağı bir biçimiyle kapandı. Artık farklılaşma çağındayız. Teknolojiden sanayiye, sanayiden hizmet sektörüne sizi “farklılaştıracak” temel unsur bu dönem de bu sihirli kelime de yatmaktadır.

Bakma – Görme – Algılama – Anlama – Farkına varma ve Hareket Etme. Bu sıralama size “farkındalığın” kapısını açmaktadır ki, bu “tasarım” ile mümkündür.

Ankara Tasarım Günleri (Haftası), ilkini 2007 yılında gerçekleştirmiş ve “Tasarım Etkinlikleri” alanında Ankara’nın sahip olduğu ilk etkinliktir. 2007 yılından bugüne her yıl kesintisiz olarak devam eden Ankara Tasarım Haftası, bu yıl 6. kez farklı bir formatta yeniden gerçekleşecektir.

1-9 ARALIK 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 6. Uluslararası Ankara Tasarım Haftası, her yıl olduğu gibi bu yılda, seminerler, sunumlar, etkinlik süresince gezilebilecek tasarım sergileri, video art gösterimleri, çeşitli workshoplar ile yoğun bir biçimde Ankara’yı bir tasarım merkezi haline dönüştürecektir.

Kendisini bir mekân ve bir zaman dilimi içerisine sıkıştırmadan daha geniş zeminlerle buluşmanın bir aracı olarak bu yıl 6. buluşmamız Ankara’da çok farklı uygulamaları ile yine bir ilke imza atmış olacaktır.

ADW 2012 “GELECEK İÇİN TASARIM”

Ankara Tasarım Günleri / Haftası (ADW) etkinliklerinin 6. buluşmasının konu başlığı “Gelecek için Tasarım” olarak belirlenmiştir.

21. Yüzyıla girmemize rağmen hala insanoğlu 20. Yüzyılda ki alışkanlıkları, birikimleri, değer yargıları ile yaşamını belirleme ve yeniden düzenleme ve bunları hayata geçirme olgusu ile davranmaktadır.

Eski yüzyıldan neler kaldı, yeni yüzyılda neler beklenmekte?
Gelecekte bizleri neler sunuyor?
Tasarım, gelişen teknolojik ilerlemeler ışığında nasıl evrimleşmekte?
20. Yüzyılda keşfedilen ve yaşamlarımızı kolaylaştıran tüm araçlar günümüzde yalnızca tasarım fonksiyonları ile mi farklılaştı?
Geleceğe hazır mıyız?

Bu ve buna benzer sorular soracak ve cevaplar bulmaya çalışacağız.

Ankara Tasarım Günleri / Haftası (ADW) etkinlikleri 2007 yılından bu yana sürekli yinelediği “Bu yüzyıl tasarım yüzyılı olacak. Tasarım farklılık yaratır. Keşifler çağı bir biçimiyle kapandı. Artık farklılaşma çağındayız. Teknolojiden sanayiye, sanayiden hizmet sektörüne sizi farklılaştıracak temel unsur bu dönem de bu sihirli kelime de yatmaktadır” manifestosunda, dünyanın yeniden kurgulandığı bu dönemde “tasarıma” yüklenen misyonun altını bir kez daha çizmektedir.

ADW etkinlikleri, 01 – 09 ARALIK 2012 tarihleri arasında eş zamanlı olarak Bilkent Üniversitesi GSTMF, Başkent Üniversitesi GSTMF, Gazi Üniversitesi GSF ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi GSTMF etkinlik alanlarında gerçekleştirilecektir.

AMAÇLARIMIZ

1) Türkiye’nin tasarım alanında geldiği noktayı ulusal ve uluslar arası platformlara tanıtmak, tasarım yoluyla ile işbirlikleri kurmak, kurulan işbirliklerini geliştirmek.

2) Tasarım alanında çalışmalar yapan gençlerin, öğrencilerin, akademisyenlerin, sektör çalışanlarının kendilerini ve işlerini tanıttıkları platform oluşturmak.

3) Ankara’dan hareket ile Anadolu’nun değişik illerine ulaşmak ve burada çalışma yürüten tasarımcıları, gençleri, akademisyenleri, sektör çalışanlarını etkinliklere katılımlarını teşvik etmek ve yeni birliktelikler kurmak.

4) Tüm katılımcıları, Ankara’nın tarihi, kültürel ve zengin sosyal yapısı ile ilişkilendirmek.

5) Ülkemizin sahip olduğu zengin kültür mirasını paylaşmak.